Bangkok Mould Consultant Ltd., BMC, er en dansk-ejet virksomhed i Thailand, som formidler fremstilling af plastværktøjer, samt produktion af plast, gummi, og metaldele. Virksomheden har købt egne fabrikslokaler, som dels er fem gange større end de nuværende lokaler, dels er sikret mod oversvømmelse. Den nye fabrik vil også gøre det muligt for BMC at overtage produktionen af en større del af de ordrer, som nu udføres af underleverandører.
KLIMASKÆRM
Det danske firma i Samut Sakhon sydvest for Bangkok, tilbyder også samling af dele, og ikke mindst pakning i kundens egen emballage, plus forsendelse, inkl. alle nødvendige dokumenter.
BMC
www.bangkokmolds.com ejes af danske Alex Heimdal Petersen og hans thailandske hustru Sukanya Janthai. Alex havde seks lærerige år som fabrikschef hos en thailandsk underleverandør til bl. a. Toyota Thailand. En del af hans job bestod i at holde kontakt med en lille snes værktøjsproducenter. Da en god bekendt i Danmark manglede et plast værktøj i bedste kvalitet, men til en pris langt under hvad det samme værktøj kan fremstilles til i Danmark, tog Alex sig af den opgave.
- Den ene ordre blev starten på BMC. Kunden i Danmark var glad for det han fik, og han er stadig en del af vores voksende kundekreds, siger Alex Heimdal Petersen.
Rent praktisk tog Alex"s hustru Sukanya sig i begyndelsen af al kontakt til underleverandørerne, som ikke krævede den faglige plast ekspertise, som den faguddannede plastmager hendes mand var i besiddelse af.
Kundekredsen voksede, og efter 2 år som den danske plast eksperts "hobby" skulle BMC nu være det firma, som Alex ville satse på. Det sikre job som fabrikschef vinkede han farvel til. Nu skulle det handle om formidling af blandt andet plastværktøjer fra eget firma.
I begyndelse af BMC"s virke, sendte man værktøjerne videre til kunden, som så producerede med de thailandsk fremstillede værktøjer. Men langsomt men sikkert blev det til, at en meget stor del af værktøjerne forblev i Thailand, hvor de blev brugt til at producere kundens emner.
Ja mange af kunderne har faktisk aldrig set de værktøjer, som de har betalt for. Til gengæld får de leveret plastemnerne i "dansk" kvalitet til døren. Vel at mærke til en pris som, de ikke selv kan producere til i Danmark.