23948sdkhjf

Kverneland starter russisk eksport op igen

Da Rusland invaderede Ukraine, indstillede den fynske producent af landbrugsmaskiner sit salg til russiske kunder. Nu har man imidlertid valgt at genoptage det. Det skriver Fyens.dk.

Direktør for Kverneland Group Kerteminde, Claus Udengaard Thomsen, forklarer dog, at det er sket efter moden overvejelse. Rusland er nemlig en stor eksportør af fødevarer til verdens fattige lande, og Kverneland har både konsulteret politikere og FN’s fødevare- og landbrugsorganisation, FAO.

- Der er i forvejen fødevarekrise på grund af først corona og nu krig i Ukraine, så nu genoptager vi vores leverancer til Rusland. Jeg ved, at andre leverandører af maskiner har truffet den samme beslutning. Hvis vi siger nej, rammer vi Rusland, men vi bliver også medskyldige i, at den tredje verden rammes endnu hårdere af fødevaremangel, siger Claus Udengaard Thomsen til Fyens.dk.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Hydra-Comp i kraftig udvidelse af medarbejderstaben
Automationshus går nye veje for at skabe mere nærhed for medarbejderne
Vestas og Ørsted vil sætte turbo på brugen af bæredygtige vindmøller
Tre ud af 27 åben dør-projekter fortsætter - resten lukkes
Fra global automation til lokal maskinbetjening
Virksomheders konkurstal stabiliserer sig efter coronapukkel
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.172